Suomi on sitoutunut ylläpitämään luonnon monimuotoisuutta ja suojelemaan tietyn osuuden pinta-alastaan. Evon kansallispuisto Hämeenlinnassa entisen Lammin pitäjän alueella olisi vastaus näihin velvoitteisiin. Kansallispuiston luonnonympäristössä voitaisiin yhdistää myös tutkimus, opetus ja tieteen esittely.
Evon alueeseen kuuluvat valtion retkeilyalue, Hämeen ammattikorkeakoulun opetusmetsä ja kolme merkittävää vanhojen metsien suojelualuetta. Evo kuuluu Natura 2000 -alueeseen, jonka ylläpidosta Metsähallitus vastaa. Tunnettuja uhanalaisia lajeja siellä on useita, samoin arvokkaita luontotyyppejä.
Evolla on kansallispuistoksi lähes valmiit rakenteet, kuten retkeilypolkuja, tulentekopaikkoja ja telttailualueita.
Alueen luontoa ja metsiä on tutkittu vuodesta 1892 alkaen. Runsas ja pitkäkestoinen tutkimustieto on hyvä pohja rakentaa Evosta tiedekansallispuisto ja suunnitella tutkimusohjelmat kertyneen tiedon varaan. Tiedekansallispuiston perustamisen tavoitteena on tieteen ymmärrettävyyden parantaminen. Opetus ja tiedekasvatus sekä jatkuva kehittämistoiminta olisivat oleellinen osa tiedekansallispuistoa.
Evon alueella on runsaasti käyttäjätahoja ja myös ristiriitaisia intressejä. Lähtökohtana on pidettävä sitä, että Hämeen ammattikorkeakoululle jää sen metsäopetuksen tarvitsema opetusmetsä, samoin partiolaisten ja muiden ryhmien käyttöön Evon leirialue. Evolle on myös jäätävä tilaa luonto- ja matkailuelinkeinon harjoittamiseen kestävällä tavalla.
Tiedekansallispuiston perustamista puoltavat Euroopan Unionin ja Suomen kansalliset tavoitteet pysäyttää luonnon edelleen jatkuva lajikato, suojelualojen lisääminen erityisesti eteläisessä Suomessa sekä riittävien hiilinielujen ja -varastojen ylläpito. Valtion jo omistaman Evon retkeilyalueen saaminen kansallispuistoksi on helpoin ja nopein tapa kasvattaa Etelä-Suomen riittämättömiä suojelualoja.
SDP:n puoluekokous vuonna 2023 yhtyi Hämeenlinnan Työväenyhdistyksen tekemään aloitteeseen ryhtyä toimenpiteisiin Evon alueen kehittämiseksi tiedekansallispuistoksi. Puoluekokous piti tärkeänä lisätä suojelualoja eteläisessä Suomessa, missä niitä tulee kasvattaa luonnon monimuotoisuuden lisäämiseksi. Nyt tärkeää on viedä tiedekansallispuistohanketta eteenpäin.
Esitys: Hämeenlinnan Työväenyhdistys esittää puoluekokoukselle, että Evon kehittäminen tiedekansallispuistoksi nostetaan vuoden 2027 hallitusneuvotteluissa hallitusohjelmaan.

